пʼятниця, 14 травня 2021 р.

До 150-річчя від дня народження Василя Стефаника

 

У травневі дні українська спільнота вшановує пам'ять видатного письменника-реаліста, громадського та політичного діяча, неперевершеного майстра соціально-психологічної новели Василя Стефаника.

Народився Василь Семенович Стефаник 14 травня 1871р. в с. Русові (тепер Снятинського району Івано-Франківської області) в сім’ї заможного селянина.

У 1880 р. батько віддав до другого класу початкової школи в Снятині. Навчався у Снятинській міській школі, потім у польських гімназіях у Коломиї та Дрогобичі. Був виключений з Коломийської гімназії через участь у «Покутській трійці». По закінченні Дрогобицької гімназії вступив до медичного факультету Краківського Університету. Поступово втрачав зацікавлення медициною і зрештою у 1900 покинув університет. У 1904 р. одружився на дочці священика Ользі Гаморак мав трьох синів. У 1910 р. перейшов батьківський спадок у рідному селі, куди він переїхав і де прожив до кінця життя. Перші літературні спроби припадають на роки навчання в гімназії; 1897 в чернівецькій газеті «Праця» надруковано кілька його новел з життя покутського села. Засновує читальні «Просвіти», як член Радикальної партії агітує на виборах, виголошує палкі промови на вічах, 1908–1918 працює послом австрійського парламенту. 1916 Стефаник повертається до літературної творчості, яка триває до 1933. Радянський уряд з пропагандиською метою призначив йому в 1928 персональну пенсію, від якої Стефаник у 1933 році відмовився, коли довідався про штучно створений голод і переслідування української інтелігенції. Внаслідок чого його в УРСР аж до 1939 року перестали згадувати. Відтоді його видають сфальшовано, представляючи як прихильника радянського ладу. Помер 7 грудня 1936 року.

Біографія Василя Стефаника багата на важливі події. Він жив у непростий час і мав складну долю. Водночас, письменник неодноразово вдавався до творчих шукань і знайшов свою неперевершену манеру.

З нагоди відзначення ювілейної дати від дня народження письменника наша бібліотека презентує книжкову виставку «Літописець долі народної», яка познайомить вас із життєвим і творчим шляхом письменника, що увійшов в історію не лише української, а й світової літератури, як автор правдивих психологічних новел з життя галицького селянства.

Дізнавайтеся більше про неперевершеного українського новеліста завітавши до КЗ «Оболонська центральна бібліотека».

Чекаємо на Вас!


 

Немає коментарів:

Дописати коментар