понеділок, 9 січня 2017 р.

Щедрівка й коляда в кожну хату загляда…

Різдвяно-новорічні свята найулюбленіша пора усіх українців, а особливо дітей. З нетерпінням, надіями та сподіваннями чекають на новорічні свята і малі і дорослі. І ось нарешті вони прийшли - веселі, світлі, дзвінкі, магічні.
           Споконвіку в Україні зимові свята супроводжували численні традиції, звичаї, обряди, вірування. Сьогодні, як і багато віків назад, колядки та щедрівки залишаються одними з найбільш  популярних та улюблених святкових пісень. Колядки та щедрівки прийнято було вважати величальними піснями, оскільки подорожуючи від хати до хати малеча прославляла не лише свято, але й господарів хати до якої вони завітали.

Бажаними гостями Оболонської сільської бібліотеки стали вихованці дитячого садка «Сонечко», що завітали з колядками, піснями та вітаннями з Різдвом Христовим. Вони зичили всім присутнім миру і спокою, затишку й тепла, щастя та злагоди. Щиро звучали вітання і від їхніх вихователів Герасименко Л. О та Підгорної Л. П., музичного керівника Сябра О. Г.















Зима – це сувора пора року, але всі чекають її з нетерпінням. Адже кожен дорослий, кожна дитина в очікуванні Новорічного дива. Новий Рік, Різдво, Щедрівки – це свята, коли ти забуваєш про роботу, якість проблеми, і просто поринаєш в дитинство – це сімейні свята.
Різдво – це свято радості і єднання людських душ.
Від хати до хати ідуть колядники, щоб привітати рідних і знайомих, побажати всіляких гараздів. Адже звичай гласить: чим більше колядників і щедрувальників завітають до помешкання, тим щасливішим буде рік прийдешній для його господарів.
6 січня до Оболонської сільської бібліотеки завітав церковний хор на чолі з пастором Зданевич В. , щоб привітати користувачів з колядою. За традицією зайшли до читального залу з гучною колядою та щирим віншуванням привітали присутніх.





Для користувачів бібліотеки щиро лунали слова колядки "Добрий вечір тобі, пане господарю" та ін... Щедре різдвяне віншування дзвінко та інтонаційно неслось з уст Василя Зданевича.     Під час спілкування лунали відроджені  стараннями хористів старовинні колядки. Радісний і піднесений дух панував у світлиці, де виголошувались чудові пісні та вітання з Різдвом Христовим!

Завідуюча бібліотекою Надія Нагорна привітала всіх зі святами та подякувала гостям. Побажала у мирі, здоров'ї, радості, любові, достатку прожити цей рік.
Передсвятковий вечір був теплий, по-домашньому затишний і водночас святковий.

пʼятниця, 6 січня 2017 р.

РІЗДВЯНІ СВЯТА, ОБРЯДИ ТА ТРАДИЦІЇ В УКРАЇНІ

Перегляд літератури

Святвечір. [У 2 к.].- К.: Вироб.-комерц. Фірма «Перлина», 1994. – (Укр. Пізнав. Б-ка «Земляни». Сер. «Українці»). К. ІІ.- 192 с.: іл.

До книжки входять понад сто грунтовних описів свят та обрядів. Вони сповна розкривають духовний світ українців, їхній Божий дар творити йог одобрим, щедрим, щирим, милосердним, співчутливим, гостинним.
Автор книжки – відомий український письменник, етнограф – пройшов сотні верст рідною Вітчизною. Від хати до хати його зошит повнився записами пісень, прислів’їв, приказок, притч, звичаїв.

Оповіді Василя Скуратівського написані образною мовою, пересипані піснями, прислів’ями, приказками. Книжка розрахована на якнайширше коло читачів, прислужиться вона й тим, хто опановує предмет «Народознавство».







Українці : Свята. Традиції. Звичаї / уклад.І. Коверець. - Донецьк : Альфа-Прес, 2004. - 304 с.
У книзі висвітлено національні особливості українських свят, традицій, звичаїв та пов'язаних з ними атрибутики й символіки.










Щедрий вечір. Колядки, щедрівки, засівалки. Київ – 1992. – 35 с.










Колядки і щедрівки. - К. : Муз. Україна, 1991. - 239 с.
У даному виданні українські колядки та щедрівки погруповано у три категорії: «Колядки та щедрівки господарю, господині, їх родині», «Колядки та щедрівки парубкові, дівчині, дитячі» та «Колядки та щедрівки християнсько-релігійного змісту» а також подано по коляді та поздоровлення (віншування).






Сосенко, К. Різдво-Коляда і Щедрий Вечір: Культурологічна оповідь / Ксенофонт Сосенко. – Київ: Укр. Письменник, 1994. – 286 с.
Ця книга, написана видатним вченим етнографом і церковним діячем Ксенофонтом Сосенко, видана вперше у Львові 1928 року і відтоді більше не перевидавалась. Матеріал, яким оперує автор, відкриваючи глибини українського народознавства викликає нині особливий інтерес у читачів, які цікавляться витоками нашої культури.







Скуратівський В. Т. Дідух : Свята українського народу. - К. : Освіта, 1995. - 272 с.
Пропоноване видання – найбільш повне зібрання календарних свят українського народу. Автор, відомий письменник та етнографіст, щедро ділиться з читачем своїми знаннями духовної культури нашого народу, його обрядовості,традицій, фольклору, що сягають тисячоліть






Українська минувшина: Ілюстрований етногрічний довідник / За редакцією А.Пономарьова — К.: Либідь, 1993 (287)
Ця книга- своєрідна енциклопедія традиційної культури та побуту українців. Стислі, але ємкі відомості про забуті способи ведення господарства, хатнє начиння, кулінарію, медицину,звичаї та обряди розміщені за зручним для читача тематично-абетковим принципом.